The Hunger Games 32x32 LogoLeopard Print Pointer Books are my passion...: (RC) Review: Tajemný anděl

pátek 24. května 2013

(RC) Review: Tajemný anděl

Autorka: L.J. Smith
Přeložila: Milena Hordinová
Série: Říše temnot / 4.
Počet stran: 208
Nakladatelství: Fragment / 2013

Když se Gillian octne v ohrožení života a má na kahánku, dostane na výběr od pohledného mladíka, zda chce ještě žít a vrátit se do lidského světa anebo se odebrat na cestu věčného klidu. Gillian zvolí první možnost a od té doby ji doprovází tajemný Anděl v hlavě, který jí našeptává různé věci a snaží se plnit její přání. Ale to jen do doby, než Gillian pojme podezření, že Anděl by nemusel být skutečnou andělskou bytostí, ale něco mnohem temnějšího. Snaží se ho z hlavy vyhnat, jenže... podaří se jí to vůbec?

Říše temnot má jen dva zákony – její obyvatelé nesmí vyzradit její existenci obyčejným lidem a nesmí se do žádného člověka zamilovat. O tom, co se stane, když se pravidla poruší, pojednává celá série. Ale nezdá se mi, že by se Říše temnot tento příběh týkal nějak více, mám dojem, že se v knize mihla jen okrajově, aby se neřeklo, že díl do série nepatří. Kdybych byla Lisou Jane,
Tajemného anděla bych do ní vůbec nemíchala a raději ho nechala jako samostatný příběh.

Gillian a její příběh je ideálním příkladem „perfektní hrdinky“, které se ze dne na den změní život pěkně od základů. Na začátku je nikdo, šedá myš, o které nikdo neví a najednou se stane populární hvězdou školy, naprosto oblíbenou dívkou, a to vše jen díky jinému účesu a oblečení. Autorka se sice snažila vystihnout její charakteristiku, ale přitom zapomněla na ostatní a udělala z nich povrchově načrtnuté postavy, které měly pouze figurovat jako zátiší, tedy tak mi to alespoň připadalo.

A aby se také neřeklo, v knize vystupuje i Ash Redfern, místy protivný a zákeřný upír, který se v určitých mezích podobá Damonovi z Upířích deníků. Nejsem si jistá, zda bylo nejlepší volbou ho do děje zasadit, přeci jen se charakteristika jeho povahy bije s ostatními díly do očí. V jednu chvíli je zákeřný a zlý, v další se zamiluje a odhalí svou slabou a citlivou stránku, nakonec z něj autorka opět udělá drsňáka a nafoukaného upíra. To trochu nedomyslela a myslím, že tak uškodila nejen příběhu, ale i Ashovi jako takovému.

Co musím Lise Jane pochválit, je náhlé vtržení do děje už z počátku knihy. Většina spisovatelů začíná pozvolna, aby dali prostor pro nějaké stupňování a jen málokdy se najde něco podobného. Možná proto jsem byla ještě při polovině knížky optimistická a doufala, že není všemu konec. Až na působivý začátek a překvapivě rychlou čtivostžádná sláva.

Mé hodnocení
Tajemný anděl mě moc neuchvátil, po předešlém napínavě čtivém dílu přišel dle mého názoru nejslabší z celé série. Pokud vím, tak víc dílů Říše temnot není a myslím, že to tak bude asi lepší. L.J. Smithová nevyniká v psaní dlouhých a roztahaných příběhů a právě tato výjimečná série se mi od ní líbila ze všech nejvíce, proto mě mrzí, že Andělovi a Gillian musím dát dvě hvězdičky, a to budu ještě milá. Ale pokud si přejete přečíst nějakou knížku na oddych od každodenního života, je pravděpodobné, že by se vám zrovna tato mohla zalíbit.

Mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku (knihu si můžete zakoupit zde)

zdroje:
obálka – Fragment
obrázky - DeviantArt

2 komentáře:

  1. Najslbšie? Hmm, tak slováci sa ani nemusia s vydaním nejako ponáhľať... Ja čítam práve dvojku a tiež z nej nie som najnadšenejšia. Jednotka sa mi zatiaľ páčila viac... ;)

    OdpovědětVymazat
  2. Ešte mi nedorazila ni 3ka jaaj, veľmi si to chcem prečítať, táto séria mi je sympatická.

    OdpovědětVymazat