The Hunger Games 32x32 LogoLeopard Print Pointer Books are my passion...: Haló? Nakladatelství? Vyberete si mě?

pátek 2. srpna 2013

Haló? Nakladatelství? Vyberete si mě?

Zdroj
Možná, že název tohoto článku může vyznít jinak, než jak jsem plánovala (tímto prohlašuji, že článek nemá za účel udělat mi reklamu u různých nakladatelství! :D), ale tak to opravdu není. Dnes bych se ráda pozastavila nad spoluprácí ve vztahu "recenzent x nakladatelství". Nejde konkrétně o recenzní výtisky jako takové, raději bych se chtěla zaměřit nad prestiží různých nakladatelství a kvalitou jejich knížek. A jako vždy na začátcích mých úvah prosím, neukamenujte mě, nechci na nikoho házet špínu!

Všichni víte, jak to dnes chodí při spolupráci a jak se naše bloggerská komunita den za dnem rozrůstá. Stačí, když má nový blogger svůj blog zhruba měsíc dva, napíše si pár začátečnických recenzí a rozešle žádosti na maily nejrůznějších nakladatelství. I já jsem to dělala (i když jsem čekala o něco déle). A odtud se vám ozvou buď kladně, nebo záporně. Anebo se neozvou vůbec. Myslím, že v takhle krátké době působení vašeho blogu, by měly být odpovědi spíše záporné.


Proč? No přeci jen... když někdo má blog dva měsíce, napsáno má zhruba pět šest recenzí a ještě se na stánkách pořádně nezabydlil, přijde mi jako blbost hned schvalovat spolupráci. Tímto se nechci nakladatelství nijak dotknout, ale takhle to dělá třeba Fragment. Z Fragmentu odepíšou většinou kladně, ať už je blogger "starý" měsíc nebo rok, a tím spíš si dotyčný zažádá o recenzák, zvlášť když jich může mít třeba víc. Nevím jak pro vás, ale pro mě hned cena jejich knížek klesá, jelikož vím, že je může mít skoro každý vlastně za nic.

Zdroj
Přesným opakem Fragmentu, je nakladatelství CooBoo. Redaktoři v něm nenabírají spolupráci na potkání a mají pár vybraných recenzentů, o kterých ví, že píší kvalitní články a je na ně spolehnutí. Neřeknou nováčkům "ano" jen tak a i starší bloggeři často mají menší šance. Tím více jsou pro nás recenzenty kubulínské knížky cennější a nakladatelství u nás získává větší prestiž a pro mnohé bloggery se spolupráce stává jistým záchytným bodem v recenzentské kariéře. Já osobně jsem pyšná na každou kubulínskou knihu, kterou si mohu v obchodě koupit.

"Dobře" (i když... kdo určuje, co je dobře a co není?) to dělá například i Jota. Nevím, jestli to tak probíhalo u všech, ale když jsem do Joty psala, paní z redakce mi odpověděla, že vypisují občasné konkurzy o recenzní výtisky, ale pokud bych měla zájem o stálou spolupráci, mohla bych jí napsat, čím si myslím, že jsem výjimečná. Čím bych ji mohla zaujmout. Takže v Jotě také hledí na originalitu a osobní prezentaci bloggera.

Také Knižní klub si vybírá. Navíc poskytuje recenzní výtisky jen na novinky, takže si většinou nemůžete vybírat starší tituly. Jak já byla ráda, když jsem si nedávno mohla koupit poslední díl Smečky! Mohla bych porovnávat další a další nakladatelství jako třeba Egmont, Baronet, Brokilon... ale nevím, k čemu by to vedlo. Každý má na to jiný názor, u mě podle osobních hodnot zcela jasně vedou knížky od CooBoo, jsou následovány těmi od Egmontu, Baronetu a Knižního klubu.

Jak jsem řekla, nechci se nějakého nakladatelství příliš dotknout, ale uznejte, neztrácí pro vás pak knížky na hodnotě, když víte, že jste ji nezískali díky tomu, že něco umíte? Že dokážete napsat kvalitní recenzi? Pro mě ano. Ráda bych věděla, že jsou mé recenze dobré a když mě nějaké nakladatelství odmítne, tak vím, že je ještě pořád co zlepšovat. Jestli jste dočetli až sem, tak... páni, moje vykecávání ještě někoho zajímá? :D Jaký názor máte na toto téma vy?

3 komentáře:

  1. Mám podobný názor, až na to, že v mých očích ani CooBoo nemá takový vkus na recenzenty, pokud vybírá i ty, na které občasně narazím. Některé recenze jsou jen anotace, kopie něčeho o autorovi bez odkazu a tři až pět krátkých vět na téma "Kniha se mi líbila". Je to bída. Přijde mi, že nejlepší musí být kniha k recenzi přímo od autora, protože tím si žádá o zpětnou reflexy, nejen reklamu. :)

    OdpovědětVymazat
  2. Já jsem vděčná za každou spolupráci, ale je pravda, že některé jsou prostě prestižnější... Měla jsem radost z navázání spolupráce s Fragmentem, ale spolupráce s Euromedií si upřímně cením více. :) A i pro mě je CooBoo takový "nejvyšší level", jestli se to tak dá nazvat, spolupráce s nimi je ale zatím jen můj sen. :D

    OdpovědětVymazat
  3. Ja si dovolím nesúhlasiť. Kniha je pre mňa hodnotná, keď ma jej príbeh zasiahne, zanechá vo mne nejaké emócie a pod. Toto mi pripadá, že ty vlastne hodnotíš fakt iba knihu ako nejaký predmet, ktorý sa má iba vystaviť na poličku. Kniha je podľa mňa o písmenách, vetách a celkovo o príbehu ktorý je v nej napísaný, nie o tom, ako ju kto získal, z akého je vydavateľstva a pod. To sú všetko tie menej podstatné veci a skutočný čitateľ sa podľa nich neriadi.

    OdpovědětVymazat